Biyografi

Murathan BAYRI, 1968 Yılında Ankara’da doğdu. İlköğrenimini Ankara Yükseliş Kolleji, ortaöğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1989 Yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1990-2003 yılları arasında Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Muhasebe Denetmeni olarak görev yaptı.

1999 yılında Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nce hazırlık çalışmalarına başlanılan “say2000i web Tabanlı Saymanlık Otomasyon Sistemi” projesinde merkez koordinatörü olarak görev yaptığı dönemde, Muhasebat Genel Müdürlüğü bünyesinde şube müdür vekili olarak da çalıştı.

2003 yılı Haziran Ayında Bakanlık bünyesindeki geçici görevinden ve muhasebe denetmenliğinden ayrılarak, İstanbul Altın Borsası’nda görev yapmak üzere memuriyetten çekildi.  Toplam on yıl süreyle aktif olarak görev yaptığı İstanbul Altın Borsası’nda; bu kurumun Borsa İstanbul A.Ş. adıyla İMKB ile birleşmesine kadar geçen süre içerisinde, mali ve idari işler müdürlüğü, teftiş kurulu başkanlığı ve başkanlık danışmanlığı gibi görevlerde bulundu. Borsa İstanbul A.Ş.’nde borsa danışmanı pozisyonunda kısa bir süre bulunduktan sonra kamu hukuku, kamu mali yönetimi, kurumsal yönetişim, mahalli idareler ve kamu personel mevzuatı alanlarında çeşitli projelerde yöneticilik, danışmanlık ve eğitmenlik görevleri yürüttü. 2015-2021 arasında Aydın Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) Yönetim Kurulu Üyesi olarak üst üste iki dönem görev yapan BAYRI, halen özel sektörde iç denetim birim yöneticisi olarak çalışıyor.

2006-2009 döneminde Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nün “Sigortacılık” yüksek lisans programını tamamlayan A. Murathan BAYRI, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) tarafından verilen (CRMA) Risk Yönetimi Güvencesi ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen (KMYS) Kamu Muhasebe Yetkilisi Sertifikalarına sahiptir.

“Türk Kamu Hukukunda Sigorta İhaleleri” başlıklı bir kitabı bulunan A. Murathan BAYRI evli ve bir çocuk babasıdır.